Ухвала Вченої ради КНУ імені Тараса Шевченка «Про формування контингенту іноземних громадян на факультетах/ в інститутах Київського національного університету імені Тараса Шевченка» від 18 січня 2016 року

УХВАЛА

Вченої ради Київського національного університету імені Тараса Шевченка

«Про формування контингенту іноземних громадян на факультетах/ в інститутах Київського національного університету імені Тараса Шевченка»

від 18 січня 2016 року

 Залучення іноземних громадян на навчання до ВНЗ є однією із ключових тенденцій розвитку освіти кожної країни. Про це свідчить досвід високорозвинених держав світу загалом і України зокрема.

По-перше, формується міжнародна репутація, адже в студентів, які приїздять на навчання до України, складається враження про вищий навчальний заклад, країну і систему освіти в ній. Крім того, проблемами іноземних студентів опікуються відповідні посольства. Тому, незважаючи на прагнення до змін та нововведення реформ в Університеті, реальна картина, яку бачать працівники посольств, – це вагоміший аргумент у питанні репутації Київського національного університету імені Тараса Шевченка (далі – Університет).

По-друге, студенти – серйозний стимул для підвищення якості освіти в Україні. Аби іноземних студентів зацікавити університетською освітою, треба мати що їм запропонувати.

По-третє, плата за навчання, яку вносять іноземні студенти, є джерелом доходів і для конкретного ВНЗ, і для України.

За даними Українського державного центру міжнародної освіти у 2014-2015 навчальному році в Україні навчалися 63 172 іноземні студенти. Надходження в державний бюджет становили близько 150 мільйонів доларів. Додаткові витрати студентів на харчування та проживання становили ще майже 300 мільйонів доларів.

Загальна кількість іноземних громадян, які навчалися в Університеті у 2013/2014 н. р. за ОКР “бакалавр”, “спеціаліст”, “магістр”, становила 865 осіб. Станом на 10.10.2014 р. в Університеті навчалися іноземні студенти з 62 країн. Найбільшу кількість студентів складали громадяни Азербайджану – 288, Китаю – 132, Російської Федерації – 83, Туркменістану – 67, Іраку – 64, Ірану – 30, Південної Кореї – 24, Грузії – 22, Туреччини – 21, Білорусі – 18, Нігерії – 6 тощо. В серпні-вересні 2014 р. факультет навчання іноземних громадян провів масштабну роботу з організації  переведення  студентів-іноземців  з    вищих

навчальних закладів Луганської і Донецької областей у зв’язку з проведенням на їхній території антитерористичної операції (АТО). Загалом на навчання за різними напрямами та різні курси до Університету було переведено 170 іноземних студентів із областей, де проводиться АТО, основну частку з яких становили громадяни Туркменістану (150 осіб). Також були переведені і зараховані на навчання студенти з Нігерії, Конго, Камеруну та Азербайджану.

Проблемою було те, що на природничі факультети вступ іноземних громадян був низьким.

Перспективними факультетами/інститутами щодо залучення іноземних громадян на навчання у 2013/2014 н. р. були:

 • на денну форму навчання:
 • інститут міжнародних відносин – 124 особи;
 • інститут філології – 111 осіб;
 • юридичний факультет – 95 осіб.
 • на заочну форму навчання:
 • юридичний факультет – 90 осіб;
 • економічний факультет – 45 осіб;
 • інститут післядипломної освіти – 37 осіб.

У 2014/2015 н.р. в Університеті навчалися 1 035 іноземних громадян з 60 країн світу. 684 іноземні громадяни навчалися за ОР «бакалавр», 45 – за ОР «спеціаліст», 194 – за ОР «магістр»; 40 іноземних громадян продовжували навчання в аспірантурі та 1 в докторантурі, 70 іноземних громадян навчалися на підготовчому відділені. На стажуванні впродовж звітного навчального року перебував один іноземний громадянин.

Перспективними факультетами/інститутами щодо залучення іноземних громадян на навчання у 2014/2015 н. р. були:

 • на денну форму навчання:
 • інститут філології – 218 осіб;
 • інститут міжнародних відносин – 133 особи;
 • юридичний факультет – 103 особи.
 • на заочну форму навчання:
 • юридичний факультет – 111 осіб;
 • економічний факультет – 59 осіб;
 • інститут післядипломної освіти – 44 особи.

У 2015/2016 н.р. (станом на 11.01.2016 р.) в Університеті навчається 1 146 студентів-іноземців з 63 країн світу. Суттєво збільшилась кількість студентів та слухачів з Азербайджану, Грузії, Марокко, Китаю, Республіки Корея. Цього року студентами Університету стали громадяни ще з трьох країн: Алжиру, Зімбабве, Канади.

15 листопада 2015 р. завершилася вступна кампанія з прийому іноземних громадян на навчання. Таким чином до Університету зараховано 486 іноземних громадян, з яких 345 студентів, 118 слухачів доуніверситетської підготовки й 23 слухачі літніх мовних курсів. Найбільшу кількість іноземних громадян зараховано на юридичний, економічний та філософський факультети, а також до інституту міжнародних відносин, інституту філології та інституту післядипломної освіти.

Порівняно з минулим роком кількість іноземних громадян збільшилась на 134 особи. Видано 185 запрошень для проходження доуніверситетської підготовки. Очікується прибуття ще 25 осіб.

Перспективними факультетами/інститутами щодо залучення іноземних громадян на навчання у 2015/2016 н. р. були:

 • на денну форму навчання:
 • інститут філології – 183 особи;
 • інститут міжнародних відносин – 134 особи;
 • юридичний факультет – 114 осіб.
 • на заочну форма навчання:
 • юридичний факультет – 131 особа;
 • економічний факультет – 100 осіб;
 • інститут післядипломної освіти – 72 особи.

 

Керуючись ухвалою Вченої ради Київського національного університету імені Тараса Шевченка від 02.12.13 року, були здійснені відповідні заходи для підвищення ефективності залучення іноземних громадян на навчання до Університету.

У 2014/2015 н.р. були розроблені нові навчальні плани (доуніверситетська підготовка) з підготовки іноземних громадян до вступу у вищі навчальні заклади України, з диференціацією за напрямами підготовки та термінами навчання (8 місяців; 1 рік; 1,5 року).

З березня по грудень 2015 року відбулись зустрічі керівництва Університету з представниками дипломатичного корпусу різних країн щодо навчання іноземних громадян в Університеті.

Разом з консулом Посольства Республіки Корея проведено перші збори земляцтва корейських студентів Університету.

У Кишиневі  у двох випусках газети «Комсомольская правда» видано і на сайті газети http://www.kp.md/daily/26360.5/3241974/ розміщено статтю про Університет.

Після переговорів з Першим секретарем Посольства КНР на сайті амбасади http://www.cnuaedu.org/publish/portal111/tab5456/info115026.htm розміщено інформацію про Університет та підготовче відділення для   навчання   іноземних  громадян.

Розроблено та видано нові рекламні буклети, плакати для слухачів відділення доуніверситетської підготовки англійською та китайською мовами, а також інформаційні буклети для мешканців гуртожитку.

Розроблено нові презентації підготовчого відділення російською, англійською та китайською мовами (використовувались під час поїздки до КНР).

Розроблено та повністю оновлено сайт підготовчого відділення (переклад англійською, китайською, російською мовами ще в процесі).

У 2015 році делегація Університету відвідала КНР з метою презентації Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Також були підписані договори про співпрацю з університетами, школою, компаніями та фірмами-посередниками КНР.

З 1 липня 2015 р. вперше на підготовчому відділенні для навчання іноземних громадян почали роботу літні курси з вивчення української та російської мов. Протягом липня-серпня 2015 р. літні курси закінчили 23 слухачі з Великої Британії, Франції, Канади, Японії, Туреччини, Грузії, Ірану, КНР, Республіки Корея, Ізраїлю.

24 квітня 2015 р. на підготовчому відділенні для навчання іноземних громадян проведено Міжнародну науково-практичну конференцію «Актуальні проблеми викладання іноземних мов (української, російської, англійської, китайської, турецької) у ВНЗ», в якому взяли участь представники 11 ВНЗ України та інших країн.

Університет активно співпрацює з Всеукраїнським студентським союзом «Студент за кордоном», президентом якого є Дмитро Булаєв.

Ведеться активна культурно-виховна робота в Університеті з іноземними громадянами та інші важливі заходи, які й стали запорукою того, що у 2015-2016 н.р. кількість іноземних громадян зросла на 134 особи.

Разом з тим існує ряд проблем, які ускладнюють процес вступу і навчання іноземних громадян в Університеті, але є й шляхи їх вирішення.

Етап вступу:

 1. Ускладнена процедура реєстрації місця проживання іноземців. Це пов’язано з бажанням багатьох іноземних студентів знімати квартири, а не проживати у гуртожитку, де їх не влаштовують умови. Щоб вирішити цю проблему, варто створити невелику групу для «супроводу» іноземця по всіх формальних етапах оформлення на комерційній основі. Студенти готові платити офіційно, аби суттєво полегшити собі вирішення проблемних для них питань.
 2. Започаткувати проведення співбесіди як форми вступного випробування для іноземних громадян. Така співбесіда може проводитись на мотивоване прохання вступника в онлайн режимі, наприклад, за допомогою програми Skype.
 3. Правила прийому на навчання до Університету в частині, яка стосується іноземних громадян, розмістити на сайті підготовчого відділення для навчання іноземних громадян українською, російською, англійською, французькою та китайською мовами.
 4. Вдосконалити інформаційне наповнення сайту Університету, а також розміщення інформації у соціальних мережах.
 5. Змістовно наповнити і системно структурувати інформацію для іноземних громадян:
 • опис програм подвійного дипломування;
 • літні школи, які проводяться спеціальними факультетами, інститутами.
 1. Вдосконалити технічне функціонування сайту з метою кращого його пошуку та сприйняття інформації:
 • вхід до сайту підготовчого відділення для навчання іноземних громадян розмістити на головній сторінці веб-сайту Університету поряд з кнопками «пошук» або «корисні посилання» під назвою «For Foreigners» у версіях головного сайту українською, російською та англійською мовами;
 • інформація в рубриці «For Foreigners» повинна бути викладена українською, російською, англійською, французькою та китайською мовами;
 • посилання на сайт підготовчого відділення для навчання іноземних громадян повинно бути розміщене на інформаційних ресурсах усіх структурних підрозділів Університету, які забезпечують навчання іноземних громадян.
 1. Створити й розмістити на сайті підготовчого відділення рекламний відеоролик різними мовами про можливості навчання іноземних студентів в Університеті (1-2 хв.) та поширити його в телевізійному просторі країн Африки, Центральної та Південно-Східної Азії.

Етап навчання:

 1. Забезпечити надходження до бібліотечного фонду Університету наукових джерел іноземними мовами, якими здійснюється навчання в межах функціонуючих освітніх програм. Закупити необхідний мінімум англомовної літератури. Стимулювати співробітників створювати власні підручники англійською мовою.
 2. Створити єдину загальноуніверситетську комісію для проведення нострифікації дипломів іноземних громадян, виданих освітніми установами зарубіжних держав, оскільки в межах окремого факультету/ інституту часто неможливо ліквідувати академічну різницю через викладання певних дисциплін кафедрами різних факультетів/ інститутів.
 3. Встановити зміст та порядок проходження процедури нострифікації дипломів, на основі яких здійснювався вступ до Університету, а також перелік держав, з якими є угоди про визнання дипломів, в силу яких нострифікація не потрібна.

Зважаючи на вищевикладене, Вчена рада ухвалює:

 

 1. Доповідь проректора з науково-педагогічної роботи (міжнародні зв’язки) П.О. Беха взяти до відома.
 2. Усунути існуючі перешкоди для іноземних громадян на етапах їх вступу та навчання в Університеті.

Відповідальні: в.о. завідувача підготовчого відділення для навчання іноземних громадян О.С. Задорожна.

Термін:до 30.06.2016 року.

 1. З 2016/2017 навчального року на підготовчому відділенні для навчання іноземних громадян розробити навчальні плани і запровадити навчання з викладанням англійською мовою, створити англомовні курси для іноземців. Факультетам/ інститутам продовжити роботу щодо створення англомовних магістерських програм.

Відповідальні: проректор з науково-педагогічної роботи В.А. Бугров, проректор з науково-педагогічної роботи (міжнародні зв’язки) П.О. Бех, в.о. завідувача підготовчого відділення для навчання іноземних громадян О.С. Задорожна, декани факультетів/ директори інститутів.

Термін:до 30.06.2016 року.

 1. Розміщувати рекламні матеріали Університету на зарубіжних сайтах, які найбільш популярні серед старшокласників та студентської молоді, в посольствах інших країн в Україні і України за кордоном. Залучати до рекламних акцій іноземних студентів, які навчаються в Університеті.

Відповідальні: в.о. завідувача підготовчого відділення для навчання іноземних громадян О.С. Задорожна, директор Центру комунікацій Університету С.І. Даниленко.

Термін: постійно.

 1. Активізувати роботу з іноземцями-випускниками для поширення якісної інформації про Університет.

Відповідальні: проректор з науково-педагогічної роботи (міжнародні зв’язки) П.О. Бех, в.о. завідувача підготовчого відділення для навчання іноземних громадян О.С. Задорожна, декани факультетів/ директори інститутів.

Термін: до 01.04.2016 р.

 1. Вивчати досвід ВНЗ України та країн СНД у сфері залучення іноземних студентів на навчання.

Відповідальні: в.о. завідувача підготовчого відділення для навчання іноземних громадян О.С. Задорожна.

Термін: постійно.

 1. Доопрацювати структуру сайту навчальних підрозділів та розмістити посилання на головній сторінці Університету.

Відповідальні:  начальник інформаційно-обчислювального центру Бойко Ю. В., в.о. завідувача підготовчого відділення для навчання іноземних громадян О.С. Задорожна, декани факультетів/ директори інститутів.

Термін: до 01.05.2016 р.

 1. Розробити процедуру проведення співбесіди як форми вступного випробування для іноземних громадян за допомогою програми Skype.

Відповідальні: в.о. завідувача підготовчого відділення для навчання іноземних громадян О.С. Задорожна, декани факультетів/ директори інститутів.

Термін: до 01.05.2016 р.

 1. Вченій раді Університету заслухати інформацію про виконання Ухвали        у січні 2017 року.
 1. Контроль за виконанням ухвали покласти на проректора з науково-педагогічної роботи (міжнародні зв’язки) П.О. Беха.

Додаток 1

ЗВЕДЕНІ ДАНІ

про іноземних студентів, які навчаються за ОР «бакалавр», «спеціаліст», «магістр», про аспірантів, докторантів

Київського національного університету імені Тараса Шевченка

(денна форма)

станом на 01.04.2014 р.

Факультети

та

інститути

ОР «бакалавр» ОР «спеці

аліст»

ОР «магістр»

ра

Аспірант Докторант Загалом
курс курс рік рік рік
I II III IV I I II I II III II
відділення

доуніверситетської

підготовки

168 168
інст. міжнар. відносин 28 26 20 21 4 10 7 2 1 4 124
інст. філології 13 17 16 32 21 9 2 1 111
юридичний 42 32 7 9 5 95
економічний 27 8 3 3 7 5 1 54
філософський 4 9 1 2 3 2 1 22
географічний 6 3 1 1 3 14
інст. журналіст. 7 2 1 1 2 13
ННЦ «Інститут біології» 1 1 1 4 2 9
ННІ «Інститут геології» 4 3 1 8
кібернетики 2 1 1 2 2 8
психології 1 2 3 2 1 8
механіко-математичний 3 1 1 5
соціології 1 1 2 4
радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем 1 1 1 2
фізичний 2 2
інст. вис. техн 1 1
історичний 1 1
хімічний 1 1
Загалом 139 102 54 68 4 58 36 9 8 5 1 649

ЗВЕДЕНІ ДАНІ

про іноземних студентів, які навчаються за ОР «бакалавр», «спеціаліст», «магістр» та аспірантів Київського національного університету

імені Тараса Шевченка

(заочна форма)

станом на 01.04.2014 р.

Факультети та інститути ОР «бакалавр» ОР «спеціаліст» ОР «магістр» Аспірант Загалом
курс курс рік рік
I II III IV V I I II I II III IV
юридичний 46 24 7 4 3 6 3 90
економічний 23 4 2 1 14 1 45
інст. післядипл. освіти 36 1 37
філософський 2 2 1 14 3 22
географічний 6 2 1 9
ННЦ «Інститут біології» 2 2 4
інст. міжнар. відносин 2 1 3
кібернетики 1 1 1 3
ННІ «Інститут геології» 1 1
інст. журналістики 1 1
психології 1 1
Загалом 77 34 13 5 4 36 39 8 2 1 216

Додаток 2

ЗВЕДЕНІ ДАНІ

про іноземних студентів, які навчаються за ОР «бакалавр», «спеціаліст», «магістр», про аспірантів, докторантів та стажистів

Київського національного університету імені Тараса Шевченка

(денна форма)

станом на 16.01.2015 р.

Факультети

та

інститути

ОР «бакалавр» ОР «спеціа

ліст»

ОР «магістр» Аспірант Доктор

ант

Стажу

вання

Загалом
курс курс рік рік рік рік
I II III IV I I II I II III III I
відділення

доуніверситетської

підготовки

70 70
інст. філології 29 32 57 51 24 20 3 1 1 218
інст. міжнар. відносин 20 23 22 22 31 10 1 2 2 133
юридичний 15 33 37 13 2 3 103
економічний 16 34 13 8 4 4 1 80
кібернетики 2 3 1 7 2 2 2 2 21
географічний 1 7 5 4 2 1 20
філософський 2 2 8 1 1 1 2 1 18
механіко-математичний 2 4 3 1 3 2 1 16
інст. журналіст. 3 7 3 1 1 15
ННЦ «Інститут біології» 2 3 4 1 2 12
ННІ «Інститут геології» 2 5 3 1 11
психології 1 2 3 2 1 1 10
радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем 2 1 1 3 1 1 9
хімічний 2 1 1 1 2 7
фізичний 1 3 1 1 6
соціології 1 1 2 4
історичний 1 1 1 3
інформаційних технологій 3 3
загалом 99 158 157 114 75 50 20 7 7 1 1 759

ЗВЕДЕНІ ДАНІ

про іноземних студентів, які навчаються за ОР «бакалавр», «спеціаліст», «магістр» та аспірантів Київського національного університету імені Тараса Шевченка

(заочна форма)

станом на 16.01.2015 р.

Факультети та інститути ОР «бакалавр» ОР «спеціаліст» ОР «магістр» Аспірант Загалом
курс курс курс рік рік
I II III IV V I II I II I II III IV
юридичний 15 38 25 9 5 11 7 1 111
економічний 17 16 5 2 1 4 14 59
інст. післядипл. освіти 27 17 44
філософський 4 1 1 10 11 1 28
інст. міжнар. відносин 3 3 1 7
інст. журналіст. 1 4 1 6
географічний 2 1 2 5
ННЦ «Інститут біології» 3 2 5
кібернетики 1 1 2 1 5
історичний 1 1 2
психології 1 1 2
інст. геології 1 1
інст. філології 1 1
Загалом 42 56 34 18 6 28 17 35 34 5 1 276

Додаток 3

ЗВЕДЕНІ ДАНІ

про іноземних студентів, які навчаються за ОР «бакалавр», «спеціаліст», «магістр», про аспірантів, докторантів та стажистів Київського національного університету імені Тараса Шевченка

(денна форма)

станом на 11.01.2016 р.

Факультети

та

інститути

ОР «бакалавр» ОР «спеіаліст» ОР «магістр» Аспірант Докторант Стажування Загалом
курс курс рік рік рік рік
I II III IV I I II I II III I I
відділення

доуніверситетської підготовки

118 118
інст. філології 20 26 37 58 13 23 3 2 1 183
інст. міжнар. відносин 20 17 19 21 22 30 1 3 1 134
юридичний 22 12 35 38 5 2 114
економічний 12 19 28 8 4 2 1 1   75
філософський 1 2 2 8 4 1 1 2 1 22
географічний 2 2 8 5 1 2 20
інст. журналіст. 2 3 6 3 1 15
механ.-матем. 1 5 4 1 1 2 1 15
ННІ «Інститут геології» 2 2 4 3 1 12
кібернетики 1 2 1 2 1 3 1 1 12
ННЦ «Інститут біології» 1 3 2 3 9
психології 2 1 1 4 1 9
інформаційних технологій 3 3 6
фізичний 2 1 2   1 6
радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем 1 1 2 1 5
історичний   1 1 1 3
соціології   1 1 1 3
хімічний 2 0   1 3
Загалом 91 95 154 151 56 69 11 14 4 1 5 764

ЗВЕДЕНІ ДАНІ

про іноземних студентів, які навчаються за ОР «бакалавр», «спеціаліст», «магістр» та аспірантів Київського національного університету імені Тараса Шевченка

(заочна форма)

станом на 11.01.2016 р.

Факультети та інститути ОР «бакалавр» ОР «спеціаліст» ОР «магістр» Аспірант Загалом
курс курс рік рік
I II III IV V I II III I II I II III IV
юридичний 28 15 34 25 7 12 9 1 131
економічний 43 15 18 4 2 10 6 2 100
інст. післядипл. освіти 35 21 16 72
філософський 2 3 1 1 1 14 10 1 1 34
інст. міжнар. відносин 5 5 2 1 13
ННЦ «Інститут біології» 3 2 3 8
інст. журналіст. 1 1 1 4 7
географічний 1 2 1 2 6
інст. філології 1 1 1 3
історичний 1 1 1 3
кібернетики 1 1 1 3
психології 1 1
соцілогії 1 1
Загалом 75 42 54 33 15 35 21 16 41 33 11 5 1 382